Zmarszczki czoła

photo3Istnieją dwa typy zmarszczek czoła. Najczęstsze to „rzędy na czole”, zmarszczki, które biegną poziomo przez czoło. Ale u większości ludzi występują także pionowe linie pomiędzy brwiami, czyli „bruzdy na czole” lub „jedenastki”, ponieważ przypominają tę liczbę. Tak naprawdę jednak, to zmarszczki gładyszki. Niestety, oba typy zmarszczek na czole mogą spowodować, że wyglądasz na wiecznie złego lub smutnego.

Co powoduje zmarszczki gładyszki?

Zmarszczki na czole powstają, kiedy skóra traci kolagen i elastyn.

Zmarszczki na czole powstają, kiedy skóra traci kolagen i elastyn. To naturalny rezultat starzenia się, ale proces powstawania zmarszczek może być przyspieszony przez kilka czynników. Zbyt długie przebywanie na słońcu to wiodąca przyczyna, ale genetyka też ma w tym swój udział. Jeśli masz dużo zmarszczek na czole, mogłeś po prostu odziedziczyć skłonność do nich po rodzicach. Twój wyraz twarzy także może negatywnie wpływać na skórę czoła. Jeśli jesteś bardzo ożywioną osobą, która często unosi brwi i czoło podczas rozmowy, możesz mieć głębsze niż normalnie zmarszczki poziome. A częste mruganie może pogłębić zmarszczki gładyszki- to dobry powód, aby zacząć nosić okulary przeciwsłoneczne w słoneczne dni.

Jakie metody leczenia są dostępne?

Operacja brwi i lifting skroni mogą permanentnie odmłodnić czoło. W dzisiejszych czasach, operacja jest na ogół wykonywane przy pomocy małych nacięć ukrytych w linii włosów.Ale istnieją inne, mniej inwazyjne metody leczenia, które redukują zmarszczki na czole. Wstrzykiwanie botoksu unieruchamia mięśnie wywołujące te zmarszczki, przez co są one wygładzone. Efekt jest jednak tylko tymczasowy; zabiegi trzeba powtarzać co 3, 4 miesiące. Niektórzy ludzie twierdzą jednak, że te zastrzyki powodują, iż mięśnie są mniej ożywione z czasem, więc mniej zabiegów i mniejsze dawki są potrzebne. Inny produkt na zmarszczki czoła, Dysport, czeka na aprobatę Agencji ds. Żywności i Leków, aby mógł być wykorzystany w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych. Działa podobnie do botoksu, ale może mieć co najmniej dwa lub trzy razy dłuższe działanie.photo4

Pionowe zmarszczki gładyszki na czole mogą też być leczone przy użyciu rozmaitych wypełniaczy skóry. Wypełniają one przestrzeń pod zmarszczkami, co powoduje, że skóra jest wygładzona. W zależności od jego rodzaju, wytrzymuje od 4 do 9 miesięcy, a czasami nawet dłużej. Efekty uboczne są na ogół niewielkie- zaczerwienienie i/lub siniaki przez kilka dni. Lekarz pomoże Ci wybrać wypełniacz skóry odpowiedni dla Ciebie.

Więcej o produktach na zmarszczki można przeczytać tutaj

Czym jest elastyn? Niezbędną proteiną.

Elastyn to jedno z głównych białek strukturalnych skóry i całego ciała. Zapewnia skórze i innym organom elastyczność, umiejętność rozciągania się i wracania na miejsce docelowe, przez co utrzymują swój kształt.

Słońce osłabia elastyczność skóry

W miarę starzenia się, narażamy naszą skórę na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ten proces uszkadza włókna elastynowe, a z czasem zdrowe włókna są zastępowane uszkodzonym, mniej efektywnym elastynem. Zdrowa skóra zawiera 80% kolastenu i 4% sieci włókien elastynowych. Chora skóra może mieć aż do 80% zniszczonych włókien elastynowych. Elastyczność „śmieciowego” elastynu jest podobna do twardej opony gumowej, a zdrowa sieć elastynowa jest jak gumka recepturka, która może się rozciągać i wracać do położenia docelowego. Podczas gdy skóra nienarażona na działanie promieni słonecznych wygląda młodziej, uszkodzona skóra jest bardziej narażona na powstawanie zmarszczek. Pomyśl o jakimkolwiek dziecku, które znasz. Dzieci ciągle zmieniają wyrazy twarzy, a nie mają zmarszczek. Linie na czole znikają, kiedy przestają poruszać mięśniami czoła. Zmarszczki nie są spowodowane „gnieceniem się” skóry. Jeśli nasz elastyn nie byłby zniszczony, powracałby na swoje miejsce, tak jak u dziecka. Ale lata narażenia na działanie promieniowania słonecznego zbierają swoje żniwo i powodują, że elastyn traci sprężystość, a w rezultacie powstają zmarszczki.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *